Quick Links

Skip to main content Skip to navigation

Main Navigation

Top

E-Mail Staff

Home > breadcrumbs: District > breadcrumbs: E-Mail Staff >

Working...

Ajax Loading Image

 

Logan-Magnolia Staff E-Mails

Logan-Magnolia Schools E-Mail Links

Click on the staff person's name to e-mail them.

Superintendent

Tom Ridder

 

K-6 Principal

7-12 Principal

Jill Kiger

Christi Gochenour

To E-Mail Entire Staff

Click on the Link Below

Lo-Ma Staff E-Mail

 

Elementary Staff
Macy Baker, Technology/Special Education

Brenda Bolte, Paraeducator

Heidi Brenden, Special Education

Trent Buckner, Elementary Vocal Music

Corlis Carlson, Paraeducator
Ashley Cavanaugh, 1st Grade Teacher

Sharon Chase, Elementary Secretary

Lanae Chase, Nurse
Angie Clark, Paraeducator

Annie Coberly, SEL Specialist

Carly Dickinson, 6th Grade Teacher

Tami Dunham, 3rd Grade Teacher

Cami Ettleman, 2nd Grade Teacher

Amber Foutch, 2nd Grade Teacher
Michelle Griffen, ECSE

Amber Gross, Third Grade Teacher

Ellie Hartwig, 4th Grade Teacher

Dawn Hedger, Paraeducator

Jodi Hinsdale, K-12 Teacher Librarian

Lexi Hoffmann, Second Grade Teacher
Katie Johnsen, ECSE
Leslie Johnsen, Reading Consultant
Cheri Kersten, Paraeducator

Trent Kuhl, Grounds and Transportation

Bridget Kuhlman, Kindergarten
Sarah Leonard, Kindergarten
Jenna Lease, Paraeducator

Lori Lockwood, 4th Grade Teacher

Trisha Marcum, Elementary Special Education

Melanie McDonald, Paraeducator
Nate McDonald, 5th/6th Grade Reading
Jennifer McIntosh, Paraeducator

Kris Michael, Title I Reading Teacher

Taylor Mikels, ECSE
Robert Naquin, Technology Coordinator

Vivian Nichols, Paraeducator

Rhonda Nordby, Paraeducator

Regina Oliver, Paraeducator

Pam Olsen, 1st Grade Teacher

Jenny Pedersen, 5th/6th Math Teacher

Rachael Rexroat, Paraeducator

Colleen Ridder, 1st Grade Teacher

Susan Rosengren, 5th Grade Teacher
Della Skeen, Paraeducator
Derek Sonderland, K-8 Physical Education
Rita Stolz, Paraeducator
Paula Stueve, Hot Lunch Coordinator
Baylee Thompson, 5th-6th Grade Teacher
Stacy Van Iten, Paraeducator

Kendra Walker, Paraeducator

 

Jr. High/High School Staff
Alex Albertson, High School Band

Heidi Brenden, Special Education

Faith Bruck, 9-12 Physical Education

Lanae Chase, HOSA/Nurse

Joe Cooper, 7-12 Art

Joe Esser, JH/HS Social Studies
Pat Esser, Media Center Paraeducator
Kathie Foreman, Paraeducator/Quiz Bowl Sponsor
Stephen Froehlich, 7-12 Resource
Joe Gorman, JH/High School Social Studies
Cheryl Greenwood, HS Secretary
Kathy Hemphill, HS Science
Jodi Hinsdale, K-12 Teacher Librarian
KC Kersten, HS Science

Klint Kersten, JH Science

Matt Kiger, High School Math

Betsy Kill, Paraeducator

Kelsea Krebs, High School Spanish

Bailey Krueger, 7-12 Guidance Counselor

Toni Lacey, HS Math

Stephanie Martindale, Family Consumer Science

Nate McDonald, Athletic Director

Mitchel McKinney, HS English

Laura Muxfeldt, JH Reading/HS Speech

Vicki Myers, Paraeducator

Robert Naquin, Technology Coordinator

Jean Nelson, Speech Contest Sponsor

Gary Peterson, 7-12 Industrial Arts
Tiffany Scheuring, JH Math
Jo Schmitz, JH/HS Vocal
Derek Sonderland, K-8 Physical Education
Matt Straight, JH English
Paula Stueve, Hot Lunch Coordinator
Dan Thompson, High School Business
Ben Tompkins, High School English
Nancy Voggesser, Instructional Coach

 

Support Staff
Lanae Chase, School Nurse
Melanie Freund, AEA School Interventionist
Jane King, AEA Staff
Trent Kuhl, Transportation
Vicki Placek, Kid Care Coordinator

Paula Stueve, Hot Lunch Coordinator

Becky Tupper, Head Cook

 

 

 

 

 

 

 

Back To Top